Modernizacija školskih kurikuluma poljoprivrednih zanimanja u skladu s HKO “Eko-bilje”
MIS kod: HR.3.1.14-0036
Vrijednost projekta: 2.384.242,36 kuna
Iznos EU sufinanciranja: 100%
Razdoblje provedbe: od 25.4.2015. do 24.4.2016.
SAŽETAK PROJEKTA:
Projekt SŠ Stjepana Sulimanca iz Pitomače Modernizacija školskih kurikuluma poljoprivrednih zanimanja u skladu s HKO “Eko-bilje” uvest će suvremene metode poučavanja i sadržaje temeljene na ishodima učenja u tri srednje strukovne škole u Virovitičko-podravskoj i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji. Stručnim usavršavanjem nastavnika ojačat će se njihovi kapaciteti za praćenje potreba i promjena na tržištu rada i osuvremenjivanje nastave. Krajnji cilj je omogućiti učenicima stjecanje kompetencija relevantnih za tržište rada za koje se obrazuju, te time veću zapošljivost i samo-zapošljivost.
CILJEVI PROJEKTA:
- Osigurati bolju dinamiku osuvremenjivanja kurikuluma jačanjem kapaciteta triju strukovnih škola u Virovitičko-podravskoj i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji za sustavno praćenje potreba tržišta rada i za uključivanje novih sadržaja u školski kurikulum;
- Modernizirati tri školska kurikuluma i povezati njihove sadržaje s ishodima učenja, te uvesti nove metode poučavanja kako bi se potaknula primjena e-učenja, suvremena i učeniku usmjerena nastava, osobito praktična nastava, u skladu s promjenjivim potrebama tržišta rada odnosno gospodarstva;
- Razviti inovativne pristupe poučavanju nastavnika da se nastavnicima omogući stručno usavršavanje u uspješnim poduzećima kroz pristup suvremenim tehnologijama i najnovijim dostignućima u industriji.
HORIZONTALNE TEME
Projekt doprinosi jednakim mogućnostima:
Prilikom odabira ciljnih skupina, poštivat će se ravnopravnost spolova, jednake mogućnosti, uključivanje osoba sa smanjenim mogućnostima.
Projekt doprinosi održivom razvoju i zaštiti okoliša:
Projekt doprinosi održivom razvoju i zaštiti okoliša jer je fokusiran na ekološku poljoprivredu prepoznatu kao koncept koji može unaprijediti kvalitetu života i osigurati održivi gospodarski razvitak ruralnih područja. Povećanjem kompetencija nastavnika i učenika u segmentu ekološke poljoprivrede, obnovljivih izvora energije i održivog razvoja, te njihovim obrazovanjem za praktičnu primjenu iste stvaraju se pojedinci koji su svjesni važnosti potrebe održivog razvoja i kao takvi mogu i žele doprinijeti zaštiti okoliša u poslu kojim se bave.
Projekt doprinosi promicanju načela dobrog upravljanja, uključujući i suradnju s civilnim društvom:
Projekt doprinosi promicanju načela dobrog upravljanja jer uključuje suradnju sa socijalnim partnerima: poslodavci, posebno mala i srednja poduzeća, lokalna samouprava, konkretno općina Pitomača kao partner, ali i drugi subjekti koji su u projektu uključeni u analizu potreba tržišta rada, te u dogovaranja višegodišnje suradnje u osiguravanju stručnog usavršavanja za nastavnike i u osiguravanju praktične nastave učenicima strukovnih škola partnera.
SVRHA I OPRAVDANOST PROJEKTA:
Projekt Modernizacija školskih kurikuluma poljoprivrednih zanimanja u skladu s HKO “Eko-bilje” pokreće se sa svrhom modernizacije šk. kurikuluma u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom (HKO) i potrebama tržišta rada, a s općim ciljem da se nastavnici osnaže za razvoj pristupa „bottom-up“ kako bi učenicima osigurali stjecanje modernih kompetencija i pristup najnovijim tehnologijama, tako povećali zapošljivost učenika i relevantnost njihovih kvalifikacija na tržištu rada.
Kao središnji problem prepoznata je nedovoljna usklađenost šk. kurikuluma prijavitelja i partnera s potrebama tržišta rada i neusklađenost sa Zakonom o HKO-u jer postojeći sadržaji nisu povezani s ishodima učenja, dok istovremeno nastavnici nisu osnaženi za aktivnu primjenu HKO-a i sustavno osuvremenjivanje nastave usklađivanjem s potrebama tržišta rada.
Stoga su ciljna skupina ovog projekta zaposlenici prijavitelja i partnera koji će projektom steći nova znanja, prije svega za primjenu Metodologije za razvoj strukovnih kvalifikacija, s naglaskom na analizu tržišta rada i razvoj kurikuluma s ishodima učenja, a u skladu s HKO-om. A druga važna komponenta projekta je razvoj i provedba partnerstva strukovnih škola s poduzećima koji će omogućiti nastavnicima strukovnih predmeta pristup suvremenim tehnologijama i najnovijim dostignućima u industriji. Tijekom projekta nastavnici će proći stručna usavršavanja te će primijeniti stečena znanja i realizirati sljedeće:
- povezati sadržaje u tri školska kurikuluma s ishodima učenja u skladu s HKO, te, nakon provedene analize potrebnih kompetencija na tržištu rada, obogatiti ih novim sadržajima u skladu s aktualnim potrebama, a s naglaskom na poduzetništvo, zaštitu okoliša i održivi razvoj u svim zanimanjima, te na ekološku proizvodnju ljekovitog bilja u poljoprivrednim zanimanjima;
- uvesti nove metode poučavanja kako bi se potaknula primjena e-učenja i praktična nastava, osobito praktična nastava u zadruzi ili vježbeničkoj tvrtki, kao i praksa u poduzeću koje je aktivno i uspješno na tržištu rada;
- provesti pilot primjenu kurikuluma s novim ishodima učenja, evaluirati ih i unaprijediti Krajnji korisnici su učenici strukovnih škola kojima će se omogućiti suvremena i učeniku usmjerena nastava. Razvoj i provedba novih partnerstava između strukovnih škola i poduzeća, osim što će omogućiti nastavnicima stručno usavršavanje u realnom sektoru, omogućit će i da se učenicima ponudi raznovrsnija praksa u većem broju tvrtki.
Kratki opis na koji će način održivost rezultata projekta biti zajamčena nakon završetka projekta:
Održivost projekta očituje se u tri ključna elementa: Najvažniji elemet održivosti projekta je osnaženi nastavnici koji će steći znanja i vještine za sustavno praćenje i analizu tržišta rada, te za razvoj kurikuluma s ishodima učenja, a u skladu s HKO-om. To će školama omogućiti samostalnost u primjeni pristupa odozdo prema dolje („bottom-up“). Ciljna skupina projekta “Eko-bilje” su nastavnici prijavitelja i partnera koji će projektom steći nova znanja, prije svega za primjenu Metodologije za razvoj strukovnih standarda zanimanja, kvalifikacija i kurikuluma, s naglaskom na analizu tržišta i povezivanje kurikuluma s ishodima učenja. Time će se steći preduvjeti za sustavno praćenje potreba tržišta rada, uključivanje novih sadržaja u školski kurikulum i u konačnici, osigurat će se bolja dinamika osuvremenjivanja kurikuluma.
Drugi važan čimbenik održivosti projekta je činjenica da će se za osuvremenjeni kurikulum i nove ishode učenja izraditi nastavni sadržaji koji su preduvjet da se modernizirani kurikulum odmah počne provoditi i da se nastavi provoditi i nakon završetka projekta. Nastat će modularni e-learning objekti koje će biti moguće lako nadograđivati i primjenjivati kao među-predmetne i interdisciplinarne sadržaje, ali i kao temeljne obrazovne jedinice za izborne predmete Poduzetništvo i Ekološka proizvodnja ljekovitog bilja.
I treći važan element kojim se osigurava nastavak modernizacije kurikuluma, bit će razvijena partnerstva s malim i srednjim poduzećima, zadrugama i zavodom za zapošljavanje, koja će dugoročno osigurati mogućnost stručnog usavršavanja nastavnika i obavljanje prakse učenika u realnom sektoru s pristupom najnovijim tehnologijama, kao i suradnju na analizi potreba u skladu s promjenama u gospodarstvu.
Akcijski plan usavršavanja nastavnika i plan sustavnog praćenja potreba tržišta rada i modernizacije školskih kurikuluma bit će sastavnim dijelom novih kurikuluma koji će nastati kao rezultat ovog projekta, što će dodatno osigurati održivost započetih aktivnosti na osuvremenjivanju nastave usklađivanjem s potrebama tržišta rada.