U Srednjoj školi Stjepana Sulimanca u Pitomači uspješno je održana trodnevna radionica o inovativnim metodama poučavanja, na kojima je sudjelovalo 15 nastavnika i stručnih suradnika iz Srednje škole Stjepana Sulimanca, te iz ustanova partnera Srednje škole “Stjepan Ivšić” Orahovica i Srednje škole Bartola Kašića iz Grubišnog polja. Radionice su se održavale od 28. do 30. listopada 2015. Ove aktivnosti se provode unutar elementa projekta “Osuvremenjivanje školskog kurikuluma“, a doprinose realizaciji cilja projekta kojim će se “Modernizirati tri školska kurikuluma i povezati njihove sadržaje s ishodima učenja, te uvesti nove motede poučavanja kako bi se potaknula primjena e-učenja, suvremena i učeniku usmjerena nastava, osobito praktična nastava, u skladu s promjenjivim potrebama tržišta rada odnosno gospodarstva“.
Za radionice o izradi Akcijskog plana usavršavanja nastavnika angažirani su eksperti iz tvrtke IT-Praxis iz Karlovca Karolina Horvatinčić, EU Projekt Manager and Trainer – profesorica na učilištu Vern u Zagrebu i Zrinka Pongrac Štimac, profesorica V. gimnazije u Zagrebu.
Na radionicama je napravljen komparativni pregled između zastarjele strukovne škole (čije su glavne odlike frontalni rad, zastarjela zanimanja, neopremljenost kabineta i školskih praktikuma, informatički nepismeni nastavnici, uporaba manjeg broja nastavnih metoda, a nastava se temelji na uporabi udžbenika i zbirki zadataka, ploče i krede) i moderne strukovne škole koja se razvija u skladu sa zahtjevima gospodarstva i tržišta rada, implementira suvremene i inovativne nastavne sadržaje, koja ima kvalitetnu organizaciju prakse u školskim radionicama i izvan škole, u kojoj rade kompetentni nastavnici, koja surađuje sa širom zajednicom i koja integrira učenike s teškoćama u razvoju. Na radionicama su nastavnici iznosili svoja iskustva o tomu kako su učenici zbog kompetentnih nastavnika bolje motivirani.
Neki od osnovnih zaključaka koji su proizašli kroz ove radionice su:
- Strukovnoj školi su potrebni strukovni nastavnici koji su spremni uvoditi suvremene, na učenika usmjerene pristupe nastavi i koji se kontinuirano stručno usavršavaju;
- nastavnici trebaju biti stručni entuzijasti koji se s poštovanjem odnose prema učenicima uvažavajući njihove interese, mogućnosti i ograničenja, te imaju odgovarajući autoritet, postavljaju jasna pravila i dosljedno ih provode.
- Inovativne metode poučavanja treba obilježavati inovativni pristup podučavanju, u kojem je središnja figura sam učenik, a proces učenja jednako je vrijedan kao i njegov ishod.
- Učeniku treba kvalitetno objašnjavati gradivo, a kako bismo ga lakše približili učeniku, obavezno koristiti i moderne tehnologije poput alata kojima učenicima na razumljiv način možemo demonstrirati tijelo, funkciju, procese i zakone.
- Suradničko učenje u grupi pomaže razvijanju sposobnosti rješavanja problema i sposobnosti zaključivanja, pozitivno utječe na socijalne vještine i samopouzdanje; kooperativni timovi postižu veće razine mišljenja i zadržavaju informacije dulje od onih koji rade individualno.
- Jedna od osnova inovativnih metoda poučavanja treba biti problemski i heuristički pristup, odnosno usmjeriti učenika u istraživanje određenog izazova te potaknuti ga da samostalno pokušava riješiti zadatak.
- Korištenje ICT tehnologija, odnosno, softverskih alata uvelike pomaže kako bi se određeni problemi lakše, bolje i konkretnije pojasnili te dodatno demonstrirali. Iako u nekim srednjim školama postoje tehnološke prepreke za izvođenje ovakve nastave zbog slabe opremljenosti, u Srednjoj školi Stjepana Sulimanca nema razloga da se u nastavi ne koriste suvremeni programski alati, jer su sve učionice opremljene projektorima, računalima, postoje dvije suvremene informatičke učionici, enološki i biokemijski laboratorij, te drugi suvremeni praktikumi.
- Učeniku je potrebno pružiti ključne kompetencije za cjeloživotno učenje odgovarajuće razine, a koje su nužne za njegovu uključenost u život zajednice. Te osnovne kompetencije su temelj za stjecanje kompetencija tijekom cijelog života za sve osobne, društvene i profesionalne potrebe. Kompetencije za cjeloživotno učenje obavezno trebaju obuhvatiti: komunikaciju na materinskom jeziku, komunikaciju na stranim jezicima, matematičku kompetenciju i osnovne kompetencije u prirodoslovlju i tehnologiji, digitalnu kompetenciju, kompetenciju učiti kako učiti, socijalnu i građansku kompetenciju, inicijativnost i poduzetnost te kulturnu svijest i izražavanje.