U sklopu projektnog elementa 4 – Usavršavanje nastavnika u poduzećima u kojima će nastavnici imati pristup suvremenim tehnologijama i najnovijim dostignućima u industriji, nastavnici Srednje škole Stjepana Sulimanca i nastavnici iz partnerskih ustanova Srednje škole “Stjepan Ivšić” Orahovica i iz Srednje škole Bartola Kašića iz Grubišnog polja su kroz studijsko putovanje u Čakovec, od 23. do 24. listopada 2015. godine, posjetili CEE – edukacijski centar za pristup najnovijim tehnologijama za racionalno korištenje energije i obnovljive izvore energije u Čakovcu.
Predavanje u Centru energetske efikasnosti je bilo podijeljeno na više cjelina. Prilikom obilaska izložbenog prostora, svaki je element bio pojašnjen. Nastavnicu su saznali sve što ih zanima o solarnom grijanju, dizalicama topline, LED rasvjeti, pirolitičkim kotlovima, pećima na pelete te kaminima s izmjenjivačem topline. Prezentirani su nam i popularni, moderni načini grijanja poput infracrvenog grijanja čiji je dizajn prikladan za svaki dom. Djelatnici i zaposlenici Centra energetske efikasnosti nisu štedjeli ni trud niti vrijeme kako bi nastavnicima i stručnim suradnicima škola partnera na projektu prenijeli svoje znanje i iskustva o obnovljivim izvorima energije te kako ih koristiti s ciljem postizanja maksimalne uštede energije i novca. Svim nastavnicima su uručeni prigodni pokloni kao znak pažnje i zahvale za interes za usavršavanje u Centru energetske efikasnosti.
Nakon uspješno održane prve edukacije, Centar energetske efikasnosti i Srednja škola Stjepana Sulimanca su potpisali višegodišnji Sporazum o suradnji na edukaciji nastavnika, na prijenosu znanja i iskustava koja se u ovim primjerima dobre prakse mogu ne samo čuti, već će se organizirati i aktivno sudjelovanje nastavnika u analizi postojećih metoda, procesa i tehnologije. Cilj ovog partnerstva je implementacija aktivnosti, koje doprinose integraciji obrazovanja na principima dijaloga i suradnje. Putem Sporazuma se želi ojačati partnerstvo u polju odgoja i obrazovanja prepoznavajući važnost kvalitetnog obrazovnog sustava, jer će se poticati i pratiti razvojni projekti, s naglaskom na poduzetništvo, zaštitu okoliša i održivi razvoj u svim zanimanjima, te na ekološku proizvodnju ljekovitog bilja u poljoprivrednim zanimanjima.
Centar energetske efikasnosti u Čakovcu je odabrano kao mjesto na kojim će se nastavnici usavršavati, jer CEE ima pristup suvremenim tehnologijama i najnovijim dostignućima u industriji, a time će se razviti inovativni pristupi poučavanju nastavnika. Usavršavanjem nastavnika u uspješnim poduzećima koja primjenjuju najnovije metode i tehnologije u industriji, jačaju se kapaciteti strukovnih škola za sustavno praćenje potreba tržišta rada i stječu se iskustva koja će potaknuti uključivanje novih sadržaja u školski kurikulum.
U sklopu ovog studijskog putovanja održano je dvodnevno stručno usavršavanje nastavnika za Racionalno korištenje energije i obnovljive izvore energije. Stručnjaci angažirani za provedbu edukacija su bili karizmatični Damir Jakšić, dipl. ing. elektrotehnike, direktor karlovačke “Čistoće”, te šarmantna Ana Špehar, dipl. ing. kemije, Referent zašite okoliša u poduzeću Agroproteinka. Nastavnike i stručne suradnike su oduševili nastupi obadva stručnjaka.
Predavač Damir Jakšić danas je uspješni manager karlovačke gradske komunalne tvrtke “Čistoća”, koja je privukla pozornost medija i javnosti nabavkom električnih vozila, uvođenjem sortiranja plastike, papira i stakla, te proizvodnjom električne energije iz solarne elektrane, a koji su zasluga upravo ovog energičnog i sposobnog čovjeka. Moramo priznati da je gosp. Jakšić bio posebno emotivan u radu sa našim nastavnicima, jer je 20 godina i sam radio u prosvjeti u kojoj je postigao značajne rezultate. Svi koji prate razvoj strukovnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj znaju da je upravo g. Jakšić svojim dolaskom 2000 godine na mjesto ravnatelja Prirodoslovne škole u Karlovcu, uspio u 12 godina prema ocjeni stručnjaka, ministara, veleposlanika i UN-a za društveni razvoj tu neuređenu i neuglednu školu transformirati u jednu od najboljih i najuređenijih u Republici Hrvatskoj. Danas Prirodosovna škola u Karlovcu zaslugom g. Jakšića ima laboratorij, sportsku dvoranu, centar za mlade, dječje igralište, siranu i fotonaponski sustav.
Gospođa Ana Špehar je diplomirani inženjer kemije s Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, a u poduzeću Agroproteinka je Referent zaštite okoliša već preko šest godina. Sudjelovala je na brojnim međunarodnim skupovima poput “ECO World fest” i ” Management of hazardous and nonhazardous waste in the region”.
Aktivnosti u ovom elementu doprinose ostvarenju sljedećih ciljeva projekta: (1) Osigurati bolju dinamiku osuvremenjivanja kurikuluma jačanjem kapaciteta triju strukovnih škola u Virovitičko-podravskoj i Bjelovarsko-bilogorskoj županiji za sustavno praćenje potreba tržišta rada i za uključivanje novih sadržaja u školski kurikulum i (3) Razviti inovativne pristupe poučavanju nastavnika da se nastavnicima omogući stručno usavršavanje u uspješnim poduzećima kroz pristup suvremenim tehnologijama i najnovijim dostignućima u industriji.
Svoje slobodno vrijeme nastavnici su iskoristili za obilazak Restorana “Kneja”, koji se nalazi u sastavu ogromnog i lijepo uređenog Seoskog turizma Obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva Juras u Malom Mihaljevcu u Općini Sveti Juraj na Bregu. Restoran je dio čitavog kompleksa na kojem se nalazi jahalište s konjima, te niz drugih sadržaja. Ukupna ulaganja u ovaj prekrasni objekt iznose oko 7 milijuna kuna, a jednim dijelom je financiran iz predpristupnih EU fondova preko IPARD programa kroz Mjeru 302 – Diverzifikacija i razvoj ruralnih gospodarskih aktivnosti. Ovo je jedan rijetkih primjera OPG-ova u RH, koji su snimali potrebe suvremenih turista i svoje gospodarstvo su uz pomoć EU sredstava prilagodili zahtjevima kontinentalog turizma: povratak prirodi, opuštena i smirena atmosfera te ekološki proizvedena hrana uz domaći ugođaj okvir je vrhunske turističke ponude koju su gosti, uključujući i sudionike ovog studijskog putovanja, već prepoznali.
Osim OPG-a Juras, djelatnici triju partnerskih ustanova ostatak slobodnog vremena su iskoristili za posjet Vinskom centru i Restoranu “Terbotz”, koji se nalazi u srcu Međimurja, nadaleko od toplica Sveti Martin u Železnoj gori, smještenom u staroj vlastelinskoj kuriji iz 19. st. Sada je tu novi ugostiteljski, vinarski i turistički program obitelji Jakopić.