U razdoblju od 12. do 15. listopada 2015., kroz dvije dvodnevne radionice, uspješno su održani drugi i treći dio edukacija nastavnika o primjeni Metodologije za razvoj strukovnih kvalifikacija pod nazivima: Kompetencije i ishodi učenja, Izrada dijela standarda kvalifikacije; te Kurikularno planiranje nastave za dostizanje propisanih ishoda učenja. Na radionicama su sudjelovali nastavnci i stručni suradnici Srednje škole Stjepana Sulimanca, te djelatnici i stručni suradnici iz škola partnera: Srednje škole “Stjepan Ivšić” Orahovica i Srednje škole Bartola Kašića iz Grubišnog polja. Stručnjaci predavači za drugi i treći dio ekukacija o primjeni Metodologije za razvoj strukovnih kvalifikacija su bile Karolina Horvatinčić, EU Projekt Manager and Trainer – profesorica na učilištu Vern u Zagrebu i Zrinka Pongrac Štimac, profesorica V. gimnazije u Zagrebu.
Svi djelatnici i stručni suradnici koji su sudjelovali na ovim radionicama prepoznati su još tijekom srpnja, u prvom dijelu edukacija o primjeni Metodologije za razvoj strukovnih kvalifikacija kroz radionicu “Uvod u Metodologiju za razvoj strukovnih kvalifikacija u skladu sa Zakonom o HKO-u, s naglaskom na analizu potreba tržišta rada”. Naime, prilikom odabira djelatnika triju strukovnih škola za drugi i treći dio edukacija o primjeni Metodologije za razvoj strukovnih kvalifikacija, osnovni kriterij je bio spremnost i mogućnost djelatnika da sudjeluju u aktivnosti osuvremenjivanja kurikuluma tijekom ovog projekta, ali i spremnost i mogućnost da budu nositelji daljnjeg sustavnog osuvremenjivanja kurikuluma u godinama koje slijede nakon što projekt završi.
Nastavnici su u drugom ciklusu radionica, 12. i 13. listopada, kroz zanimljiva predavanja učili i raspravljali o kurikulu, o kompetencijama, znanjima, vještinama i ishodima učenja. Na taj način su sudjelovali u izradi dijela standarda kvalifikacija, definirajući cilj kurikula “eko-bilje”. Osim toga, nastavnici su na radionici se razovarali o perspektivi novoga kurikuluma “Eko-bilje” – u sadašnjosti i u budućnosti, davali su prijedloge kako će izgledati osoba koja će uzgajati eko bilje, te su se definirala znanja, osobine, kompetencije i ishodi učenja.
U trećem dijelu edukacija, 14. i 15. listopada, tema radionica je bila kurikularno planiranje nastave za dostizanje propisanih ishoda učenja. Kroz timski rad u skupinama, uz mentorstvo prof. Zrinke Pongrac Štimac, nastavnici i stručni suradnici iz triju škola su definirali osnovne ishode učenja kurikula “eko-bilje”, odnosno, kroz prezentaciju skica i crteža nastojali su vizualizirati što učenici trebaju naučiti, što trebaju raditi i kakve stavove trebaju usvojiti. Tako su u dobrom raspoloženju nastavnika i predavača prezentirane osnovne definicije standarda kvalifikacija i standarda zanimanja kurikula “eko-bilje”. Mali se dio radne atmosfere može vidjeti u galeriji slika.